See plasmodesmi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "plasmodesma"
},
"expansion": "English plasmodesma",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English plasmodesma).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "plasmodesmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "plasmodesmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "plasmodesmi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plasmodesm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biology",
"orig": "fi:Biology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"plasmodesma"
],
"id": "en-plasmodesmi-fi-noun-vlm2-1er",
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"plasmodesma",
"plasmodesma"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) plasmodesma"
],
"synonyms": [
{
"word": "plasmodesma"
}
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈplɑsmoˌdesmi/"
},
{
"ipa": "[ˈplɑ̝s̠mo̞ˌde̞s̠mi]"
},
{
"rhymes": "-esmi"
}
],
"word": "plasmodesmi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "plasmodesmi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "plasmodesma"
}
],
"glosses": [
"plural of plasmodesma"
],
"id": "en-plasmodesmi-it-noun-TZNpA2dp",
"links": [
[
"plasmodesma",
"plasmodesma#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "plasmodesmi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "plasmodesma"
},
"expansion": "English plasmodesma",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English plasmodesma).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "plasmodesmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasmodesmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasmodesmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasmodesmeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "plasmodesmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "plasmodesmi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plasmodesm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/esmi",
"Rhymes:Finnish/esmi/4 syllables",
"fi:Biology"
],
"glosses": [
"plasmodesma"
],
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"plasmodesma",
"plasmodesma"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) plasmodesma"
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈplɑsmoˌdesmi/"
},
{
"ipa": "[ˈplɑ̝s̠mo̞ˌde̞s̠mi]"
},
{
"rhymes": "-esmi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "plasmodesma"
}
],
"word": "plasmodesmi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "plasmodesmi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "plasmodesma"
}
],
"glosses": [
"plural of plasmodesma"
],
"links": [
[
"plasmodesma",
"plasmodesma#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "plasmodesmi"
}
Download raw JSONL data for plasmodesmi meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.